Pouť u sv. Vojtěcha

3. května 2014 v 19:26 | Ester |  občasník:-)))
Letos jsme se ke sv. Vojtěchu vypravili již potřetí. Po loňském vytrvalém dešti, kdy jsme si to tedy opravdu neužili, totentokrát byl den jako malovaný:-). Je to první pouť v okolí po (většinou) drsné šumavské zimě, takže lidí je tu každoročně plno - pěších, cyklistů, mladých i starých. Manželova maminka sem chodívala se svou "turistickou" partou každý rok a pravidelně se tu setkávali s dalšími kamarády z daleka i blízka. Někdy to bylo na tričko s krátkým rukávem, jindy se brodili sněhem... My jsem to s mužem pojali jako takové "otvírání jara" a udělali si z toho v posledních letech hezkou tradici. Mimoto mám na Vojtěcha narozeniny, tak je to celé takové hezky vymyšlené:-).
Co mi, ale hlava nebere, je to množství protikladů, které jsou tady silně nakumulované. Lštění je malá šumavská vesnička mimo hlavní trasu na Strážný, schovaná v kopcích. Vesničkou vede jedna úzká silnice. Je zde krásný kostel sv. Vojtěcha s malým hřbitůvkem. A po té úzké silničce proudí o pouti davy lidí nahoru a dolů, kolem stánků s klobásami, cukrovou vatou, šunty od Vietnamců a dalšími "typickými" pouťovými proprietami. Není možné tady nikoho minout, protože lidé jdoucí proti sobě se opravdu míjí "tělo na tělo". Možná i to je jeden z důvodů té zvláštní atmosféry, to, že tu jsou lidé sobě blízko, že se pozdraví a pohovoří spolu i ti, kteří se během roku jen letmo minou.
Kromě stánků s kdečím tu bývá i pár atrakcí - letos "lítací" kolotoč, vláček, skákací hrad a kolo štěstí. Prostě to pravé
pouťové vyžití. A to všechno na pozadí šumavské přírody, hlubokých lesů a pastvin s dobytkem. Asi se přestanu bát výšek a příští rok ten mišmaš zkouknu z těch lítacích labutí:-)

Tak příští rok, dá-li pánbůh zdraví...


Ester
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama