Květen 2014

Haruki Murakami - Spánek

3. května 2014 v 19:41 | Ester |  Co jsem "právě" dočetla...
Haruki Murakami - Spánek

Spánek

Kdysi se mě Felix ptal, proč jsou knížky pro dospělé bez obrázků.
Vlastně jsem nevěděla, jak odpovědět.
Tahle knížka je ilustrovaná. Úžasně.
Murakamiho povídka je krátká, ale ve spojení s ilustracemi dokáže vyvolat tu správně neuchopitelnou atmosféru něčeho, o čem jsem nucena ještě pár dní přemýšlet:-).

Ester

Pouť u sv. Vojtěcha

3. května 2014 v 19:26 | Ester |  občasník:-)))
Letos jsme se ke sv. Vojtěchu vypravili již potřetí. Po loňském vytrvalém dešti, kdy jsme si to tedy opravdu neužili, totentokrát byl den jako malovaný:-). Je to první pouť v okolí po (většinou) drsné šumavské zimě, takže lidí je tu každoročně plno - pěších, cyklistů, mladých i starých. Manželova maminka sem chodívala se svou "turistickou" partou každý rok a pravidelně se tu setkávali s dalšími kamarády z daleka i blízka. Někdy to bylo na tričko s krátkým rukávem, jindy se brodili sněhem... My jsem to s mužem pojali jako takové "otvírání jara" a udělali si z toho v posledních letech hezkou tradici. Mimoto mám na Vojtěcha narozeniny, tak je to celé takové hezky vymyšlené:-).
Co mi, ale hlava nebere, je to množství protikladů, které jsou tady silně nakumulované. Lštění je malá šumavská vesnička mimo hlavní trasu na Strážný, schovaná v kopcích. Vesničkou vede jedna úzká silnice. Je zde krásný kostel sv. Vojtěcha s malým hřbitůvkem. A po té úzké silničce proudí o pouti davy lidí nahoru a dolů, kolem stánků s klobásami, cukrovou vatou, šunty od Vietnamců a dalšími "typickými" pouťovými proprietami. Není možné tady nikoho minout, protože lidé jdoucí proti sobě se opravdu míjí "tělo na tělo". Možná i to je jeden z důvodů té zvláštní atmosféry, to, že tu jsou lidé sobě blízko, že se pozdraví a pohovoří spolu i ti, kteří se během roku jen letmo minou.
Kromě stánků s kdečím tu bývá i pár atrakcí - letos "lítací" kolotoč, vláček, skákací hrad a kolo štěstí. Prostě to pravé
pouťové vyžití. A to všechno na pozadí šumavské přírody, hlubokých lesů a pastvin s dobytkem. Asi se přestanu bát výšek a příští rok ten mišmaš zkouknu z těch lítacích labutí:-)

Tak příští rok, dá-li pánbůh zdraví...


Ester