Leden 2011

Coldplay

29. ledna 2011 v 21:05 | Ester |  Ušima mýma...
Dneska jsem se na chvilku propadla o x let zpět. Můj muž vařil a pouštěl si k tomu MTV - tohle dělával "kdysi zamlada". Pak odešel a nechal to tu běžet a na mě čekalo tohle:


Když jsem tenhle klip viděla před lety poprvé, strašně jsem ho chtěla vidět znovu.

29.1.2011 Hyacint od D.

29. ledna 2011 v 17:10 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Se nám takhle pěkně vybarvil a voníííí. Růženka chodí a dělá "ááááááááááá".
hyacint

28.1.2011 Zápis do ZŠ - den poté

29. ledna 2011 v 17:08 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
I na Felixe došlo. Strašně se těšil, ve finále měl šílenou trému. Až takovou, že se před odchodem z domu pozvracel a podlamovaly se mu nohy... Přitom věděl, že se nemusí bát, že to dá levou zadní. No, asi nevěděl...

Felix po prázdninách nastoupí do malotřídní školy. Pět ročníků, tři třídy - tj. první samostatná, druhá a třetí spojená, totéž čtvrtá plus pátá. V páté třídě rozhodování, kam dál, ale to má i spousta dětí na běžných základkách.  Myslím si, že první třída, kde je max. deset dětí (teď to vypadá na osm) je v dnešní době luxus. Jak pro žáčky, tak pro paní učitelku. A Felix, se svou citlivou povahou, to určitě ocení. Co se týče výsledků je místní škola ok, v testech Scio se umísťuje mezi výbornými, děti zvládají přechod na výběrové ZŠ i gymnázia. Takže z toho nemám strach. 

Samotný zápis probíhal v příjemné atmosféře. Papíry jsme měli vyplněné předem, dostali jsme je ve školce. Účastni byli všichni pedagogové (3) a paní uč. z mateřinky. U dvou stolečků se zapisovaly vždy dvě děti současně. U  budoucího žáčka mohla sedět celá rodina, čehož jsme využili nadmíru - Růženka taky chtěla dělat "písi, písi",  prošmejdila kde co a ve finále se snažila panu ředitele vypnout notebok.

Co vlastně po dětech chtěli? Byla jsem překvapená, zápis mi přišel velmi lehký, ale asi by takový měl být. Žádná písmena, počítání, psaní,... nic. To se přeci naučí v první třídě:-) Takže děti musely asi toto: 

... říct své jméno, příjmení, kde bydlí
... poznat barvy - nejen základní - říct, kde můžou danou barvu vidět (př. bílá - svatební šaty)
... pojmenovat domácí zvířata, určit u některých mláďata, říct, máme-li nějaká doma, jak se          případně jmenují
... určit zvířata v lese,  o lišce měl Felix něco přednést nebo zazpívat
... navlékání korálků dle vzoru (jeden z těžších úkolů) - paní učitelka navlékla dva červené, tři zelené, dva fialové, jeden bílý korálek a Felix měl udělat totéž
... uvázat kličku na čepici, kde bylo víc barevných šňůrek, tj. uvázat ji ze dvou stejně barevných šňůrek
... nakreslit kluka a dát mu jméno
... cvičení paměti - paní uč. řekla větu - Včera jsem byla v zoo a viděla jsem tam tygra, Felix musel větu zopakovat, přidat další zvíře, pak opakovala uč. a přidala zvíře, pak zase Felix, pak zase ona... Felix vyhrál:-) (to bylo druhé obtížnější cvičení)
... na interaktivní tabuli poznat tvary - čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh a rozdělit je do skupin
... na interaktivní tabuli rozdělit do dvou košíčků ovoce a zeleninu

Toť vše. Pak dárečky a hurá domů na dort a na odměnu:-)
A v září jdeme na to...

A jeden pamětní list:
list

27.1. Orchidej (nevímpokolikáté:-)

29. ledna 2011 v 17:07 | Ester |  Projekt 365 - new 2010
Momentálně kvetou dvě. Fialová a žlutá s fialovými středy. A pomalu se chystá úplně jiný druh, až bude, určitě dodám:-)
orchidea

26.1.2011 Jediná

27. ledna 2011 v 11:32 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Růženka je jediná, koho zima ještě baví. Miluje "áňky" a "níích", nicméně "pán" - tj. sněhulák ji nijak zvlášť nezaujal. Když se Felix vrátil z angliny měl  z něj radost, no teda spíš suše konstatoval, že už ani nedoufal, že letos nějakej bude:-) O tom, že ale na zimu nadává kudy chodí, boby vytáhl v listopadu na jeden den a celkově ho dostat ven "vysmradit", je nadlidskej úkol, jsem tady už možná psala:-)
sněhulák

25.1.2011 Stále po ruce

25. ledna 2011 v 19:15 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Citron mám v kuchyni pořád. Do buchet, do čaje, do buchet, do čaje. Do čaje, do čaje, do čaje...
citron

24.1.2011 Na skok v knihovně

25. ledna 2011 v 11:48 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Felix šel po čtrnácti dnech do školky, já s Růžou jela k babi. Musela jsem na kontrolu na oční a měla jsem nějaké vyřizování. Knihovnu jsem stihla za pět dvanáct, doslova:-)
knížky

23.1.2011 Líná neděle

25. ledna 2011 v 11:45 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Vzhledem k hektické sobotě jsme naplánovali neděli nicnedělací. Vařil muž (už dlouho ne) - skvěle. Odpoledne přijel na kávu děda V., tak jsme pohovořili, příští rok mu bude osmdesát a ještě před pár lety dělal dvacetikilometrové tůry po Šumavě...
Venku sníh a rampouchy. Zima pokračuje:-)
rampouchy

22.1.2011 Silná trojka

22. ledna 2011 v 19:41 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Felix se byl přihlásit do hasičů. Růženku to tam nejdřív bavilo, ale pak jsme odcházely s řevem. Naštěstí ji to brzy přešlo a doma už byla ok. 
tři

21.1.2011 Velké p(r)ádlo

21. ledna 2011 v 21:27 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
V prádelně máme kromě psího pelechu taky pračku. Růženka říká "pačta". Takže buď chodíme krmit psa nebo dělat "pačta píp"... 
Dneska nás navštívila kamarádka D., se kterou se známe od střední školy. Vypadá úžasně, je milá a chytrá, a doufám, že si to přečte. D., Felix vzkazuje, že máš zase přijet:-)
Dodatek pro Krotitelku draků: než D. dorazila, Felixe hrozně zajímalo, jestli má děti a jestli je bude mít s sebou...
prádlo

20.1.2011 Opět sněží

21. ledna 2011 v 21:21 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Já vím, že už toho mají všichni (hlavně můj muž) plné zuby. Ale já prostě tu bílou můžu. Takže krtiny zakryty a vytahujeme zase sáně:-). Odpoledne se udělalo úplně nádherně, sluníčko, modro, nebe vymetené a snííííííh...
sníh

19.1.2011 Rostou, miminka, rostou

21. ledna 2011 v 21:19 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Je jich pět (čtyři kluci a jedna holka) a každé má kolem kila. Chudák jejich máma, na to, že je prvorodička, je šikovná. Sice první noc po porodu na děti prděla a šla spát k paničce do ložnice, ale když se panička přestěhovala s matrací do kuchyně ke štěňatům, pochopila, že jim neuteče...
štěňata

18.1.2011 Místo sněhu...

18. ledna 2011 v 19:59 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Krtiny. Místo dětí dobytek. Sláva bílé nádheře, z bláta tak odvařená nejsem.
Dneska jsme celé dopoledne poslouchali s Feixem písničky na přání, měli hrát naší babičce k 81. narozeninám. Slyšeli jsme, byla jsem z toho úplně naměkko. Stárnu a blbnu. Růženka už týden nedodržuje denní režim (když tak o tom přemýšlím, tak od té doby, co se výrazně oteplilo), čímž mě neskonale se... Nechce spát přes den v kočáru, což krásně uměla a místo toho prudí. Když ji udyndám u prsa, spí hodinu i míň. Nové perly v jejím slovníku: dápy (drápy), Miteš (kocour) a skloňuje. Mluví hezky treperenda jedna. Ještě kdyby chrněla přes den a ráno nevstávala v pět... Nic moc a čas veškerý žádný.
Něco na mě leze, už jsem byla dlouho fit... Takže to dneska balím a jdu do peřin. Felix je nasáčkovanej u mě v posteli (co měl horečku, chtěla jsem ho mít u sebe, včera zas ten kocour, dneska tam moc chtěl být,...). A dočítám knihu, v lednu již druhou, tak mám ze sebe radost. Když si vezmu, že byly doby, kdy jsem dala třeba tři týdně..., nostalgie mě jímá:-)
krtek

17.1.2011 Kočkovaná se špatným koncem

17. ledna 2011 v 20:23 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Bylo krásně. Vydala jsem se s dětmi na procházku kolem řeky. Růženka ťapala, chvíli se vezla v golfkách, zkoumala klacky a schody, několikrát se nádherně vztekala. Felix neprudil. Když jsme přišli domů, Felix si všiml, že náš kocour (teda už pár dní víme, že asi spíš kočka) má něco červeného na tlapce. Já bych to vůbec nezaregistrovala, ležel na zídce a já jsem se snažila nacpat kočár do dveří. Felix mi večer říkal, že myslel, že je to marmeláda... Kocour měl nohu sešrotovanou, druhou packu taky, celý byl podivný a takový vláčně lehký. Pod ním všude krev.  Tipovala jsem to na srážku s autem. Nechápu, jak se mohl v tomhle stavu dostat domů, kamarád, co se tu byl na něj podívat říkal, že ho spíš někdo na dvůr položil. Což mi nejde do hlavy, protože tu běhal náš mega pes a nikdo normální se sem neodváží... Felixovi se udělalo blbě, byl z toho celý pryč, ale nakonec mě překvapil, jak dobře to nesl, když babičce v létě umřel asi stoletý papoušek, plakal strašně moc, teď byl spíš takový přešlý...  Růženka ječela, protože když jsem se snažila poskytnout jakous takous pomoc, byla přikurtovaná v kočáru. Dali jsme jí alepoň na trhání papírové kapesníky. Kocour už není. Rozsvítili jsme mu s Felixem světýlko, aby dušička po cestě do nebe někde nezabloudila. 
Shodou okolností jsme na něho (a na jeho kočičího bráchu) dneska dopoledne koukali, jak skáčou a blbnou na sluníčku na terase. Tak snad bude mít brácha víc štěstí...
koláž

Knihy v mých myšlenkách - Leden (aktualizováno)

16. ledna 2011 v 20:12 | Ester |  Challenge "Books in my toughts" (Knihy v mých myšlenkách)
Hana Andronikova - Nebe nemá dno

1.
Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?

Od téhle autorky jsem četla již dříve dvě knížky a obě se mi moc líbily. Až tolik, že jsem se k nim během let několikrát vrátila a pokaždé, když jsem vlezla do knihkupectví, zjišťovala jsem, jestli už je "něco nového"... Takže tenhle příběh jsem si zčerstva prostřednictvím kamarádky nadělila k minulým vánocům. 

2.
Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným jménem).

Vnitřní SÍLA.

3.
Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).

Hledat.

4.
S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.

Chtěla bych (stejně jako Ama) dokázat víc spoléhat na intuici a nechat se vést, odhodit racio. V tom nejsem silná. Nechtěla bych se však dostat do stejné situace, která Amu k hledání (čeho vlastně?) nastartovala...


5.
Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.

Touha a vytrvalost poznávat, hledat, nacházet, porozumět. Padat a znovu vstávat. Snažit se vzpomenout. Odloupávat nánosy toho rozumového v nás jako slupky z cibule. Objevování vlastní síly.

6.
A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.

Formální stránka textu. Občas jsem ztrácela orientaci.  Ale zvykla jsem si...

Ester


doplněno: 21. ledna 2011

Lída Baarová - Útěky

1.
Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?

Protože ležela u babičky na stole:-). A hlavně proto, že Lída Baarová, Adina Mandlová a spol. se mi vždycky strašně líbily.

2.
Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným jménem).

Vlastní ospravedlnění.

3.
Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).

Utíkat.

4.
S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.


Neztotožním se s nikým, ale lhala bych, kdybych si nechtěla roli "krásné a obletované filmové herečky zkusit zažít na vlastní kůži" :-) Určitě bych nechtěla být vyšetřovatelem ve vazbě, ať už v jakékoliv době.

5.
Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.

Čtivé, ale povrchní. Pozitivum - střípek do mozaiky minulých časů.

6.
A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.

Příběh není špatný, ale je to autobiografie, tj. "svět podle Lídy Baarové".  Chybí objektivní srovnání. Nevěřím tomu, že Lída Baarová "nevěděla", co se v Německu před válkou a za války děje. Dokážu pochopit, že jí to nezajímalo, nebo nechtěla vidět. Ale v knížce všechna nepohodlná témata smetá ze stolu stylem - byla jsem mladá a blbá, co po mě chcete?

Ester

16.1.2011 Komín v dálce

16. ledna 2011 v 19:47 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Byli jsme ve městě, popřát mojí babičce a taťkovi. Růženka šla klasicky krmit s babičkou kachny. Tak jsem si tak cvakala...
komín

Knihy v mých myšlenkách

16. ledna 2011 v 13:13 | Ester |  Challenge "Books in my toughts" (Knihy v mých myšlenkách)

Challenge "Books in my thoughts" (Knihy v mých myšlenkách)


Challenge je ve zkratce výzva a tím že se jí zúčastníte překonáte její hranice. Challenge "Books in my thoughts" aneb "Knihy v mých myšlenkách" je tu od toho, abyste si po přečtení každé knihy odpověděli na několik málo otázek a zamysleli se nad tím, co ve vás daná kniha vyvolala.

JAK CHALLENGE BUDE PROBÍHAT?
Challenge probíhá nepřetržitě celý rok 2011, končí tedy 31.12.11, není žádné zvláštní omezení kolik knížek musíte přečíst, platí pouze že minimální počet by neměl být nižší deseti. Jinak co budete číst je opravdu jen na vás, ale přeci jen tu máme pár věci, které se musí dodržet, aby výzva měla nějaký svůj smysl.

OTÁZKY (DŮVODY) K ZAMYŠLENÍ
Jak již z názvu vyplývá, půjde nám o to se nad každou námi přečtenou knihou zamyslet, k tomu nám skvěle poslouží naše šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.

KDO SE MŮŽE ÚČASTNIT?
Dá se říci že vlastně každý, jedinou podmínkou je umět číst, bez toho by vám to čtení knih asi moc nešlo, nemyslíte? :) Když to ale vezmu všeobecně, tak k tomu abyste se zapojili máte několik možností, jaký vám bude nejvíc vyhovovat je na vás:
A. pokud vlastníte svůj blog, bude asi nejlepší umísťovat své "knižní myšlenky" na nějaké vaše speciální místo k tomu určené
B. nemáte-li blog, jsem ochotná vám zde udělat takové vaše malé okénko, kde bych vám postupně doplňovala vaši účast (budete zde tedy vlastnit jeden článek ;))
C. můžete se účastnit i třeba jako "tichý host", tedy že občas přijdete a své myšlenky zanecháte v komentářích tohoto článku, ale pokud se budete chtít zapojovat více než párkrát, je lepší zvolit jednu z předešlých možností

JAK SE PŘIHLÁSIT
Normální bloggeři pro takovéto účely používají jednu chytrou věcičku, ale blog.cz s ní moc nekamarádí, takže by ztrácela svůj smysl. Pokud se tedy chcete přihlásit, uveďte svůj nickadresu blogu
(případně informaci o tom, že zde chcete mít svůj článek viz výše), úplně stačí když tyto udáje budete mít v hlavičce komentáře (to je tedy to, co vyplňujete již obvykle, když  se rozhodnete něco komentovat).

SOUTĚŽ O KNIHU
S touto challenge bude spjata i soutěž, každý kdo se bude výzvy účastnit se svým blogem a bude dodržovat pravidla, má na konci roku šanci získat knihu, bude se jednat o některý z u nás vyšlých titulů v roce 2011. Ze zúčastněných bude tedy vylosován jeden výherce.


Na tuto soutěž jsem narazila úplně náhodou na blogu Abyss  http://abyss-mystery.blog.cz/1101/challenge-books-in-my-thoughts, a protože mě zaujala, zkusím se zapojit.

15.1.2011 Nebe maluje

15. ledna 2011 v 13:51 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Podobných fotek už tu určitě pár je, ale když ono se mi to tak líbí...
nebe

14.1.2011 Svět ve 3D

15. ledna 2011 v 13:48 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Tyhle brýle byly přílohou časopisu Reflex. Čtenáři se mají těšit na speciální třidéééé vydání. Reflex mám ráda, teď ho má rád i Felix:-)
brýle

13.1.2011 Příběhem pohlcena

13. ledna 2011 v 19:42 | Ester |  Projekt 365/2011 aneb třetí pokus:-)
Chvilky času kradu. Díky Krotitelko draků. 
kniha