PROJEKT 365 aneb musím to alespoň zkusit...

18. října 2008 v 20:11 | Ester |  Projekt 365
O tom, že se zapojím do Projektu 365 přemýšlím už delší dobu. Stejně tak dlouho zvažuju, jestli má smysl pokoušet se o něco, co prostě nemám šanci dotáhnout do konce. Nebo mám? Necháme se překvapit...


Tady je pár slov o tom, co Projekt 365 vlastně obnáší (text jsem převzala z blogu Lucky73):

Projekt 365

CO TO VLASTNĚ JE ....
Takže něco málo o Projektu 365

Lidé často popisují, jak jim "celý život proběhl před očima", když prožijí nějakou traumatickou událost. Když začal Taylor McKnight pořizovat snímek každého dne, v lednu 2004, netušil, že projekt nebude pouze upomínkou na celý rok, ale že mu také pomůže ujasnit si, co je v jeho životě důležité. Ať už to byly jeho vztahy, kariéra, jeho smysl pro módu, ...zaznamenávání každého dne ve fotografii vytvořilo bohatou obrazovou historii jeho života ... A navíc se stal lepším fotografem! Teď, když je uprostřed druhého kola, požádali jsme Taylora, aby nám o tom něco napsal. Přečtěte si, jak a proč začít tvořit vlastní fotografickou historii..

PROČ SE DO TOHO PUSTIT?

Denodenní pořizování fotografie je velký závazek s velkým přínosem. Tady je pár důvodů proč se do toho pustit:
- představte si mít možnost nahlédnout zpět do kteréhokoliv dne roku a připomenout si co jste dělali, koho jste potkali, co jste se naučili... (často zjistíme, že jen těžko vzpomínáme co jsme dělali včera nebo minulou noc, co teprve celý loňský rok!)
- vaše roční fotoalbum bude famózní dokumentací vašich cest a úspěchů, vašich účesů i přátelství - čas běží překvapivě rychle
- každodenní fotografování z vás udělá lepšího fotografa, denodenní používání vašeho foťáku vás naučí poznat jeho umění i limity, zlepšíte se v kompozici záběrů, začnete se zajímat o světlo a budete mnohem kreativnější, když budete uceni přijít s něčím novým každý jednotlivý den

PÁR TIPŮ JAK NA TO:

1. Berte s sebou fotoaparát opravdu všude. Ano, všude. Udělejte z toho zvyk. Do obchodu kde běžně nakupujete, do restaurace, na party, do práce, do školy. Jdete do kina? Pořiďte si snímek foťákem, většina z nich umí fotit.Pokud máte jeden z těch mini foťáčků, nemáte žádný důvod nemít ho v kapse bez přestání.A pokud ne, foťáky v telefonu jsou pro vás ideálním východiskem.

2.Udělejte to tak, aby sdílení vaší fotky bylo opravdu snadné. Můžete si zřídit vlastní blog a pak pro každou fotku vytvořit nový příspěvek, anebo ještě jednodušší je použít nějaký web orientovaný na sdílení fotek. Ideální je například http://flickr.com/ , http://www.fotolog.com/ anebo http://www.photoblog.com/ . pokud si najdete jednoduchý a rychlý způsob, bude vás to stát míň úsilí a bude vás to víc bavit.

3. Obměňujte svoje témata, pokuste se zachytit celodenní události v jediné fotografii. Pusťte se do fotografických exmperimentů. Udělejte fotku někoho, s kým jste se nově seznámili, něčeho, co jste poprvé okusili anebo toho, co jste se právě naučili. Nafoťte to, co vás rozesmálo. A nezapomeňte alespoň jednou za měsíc vyfotit sebe, aby byly zaznamenány i změny vás samotných.

4. Vyprávějte příběh, využijte příspěvku na blogu anebo popisku fotky k tomu, abyste vysvětlili, co se vlastně odehrává na jednotlivé fotografii. Jak moc vám ten oběd chutnal? Co vás přimělo vyfotit toho cizince? Pomůže vám to pamatovat si, a také ti, kdo si budou vaše obrázky prohlížet, lépe pochopí proč jste udělali právě takovou fotku. Není nutné psát příliš, stačí trochu dokreslit fotku.

5. Nepřestávejte, ať se děje cokoliv toto je asi nejdůležitější rada ze všech.. Budete unavení a zpruzení každodenním focením. Někdy jistě budete uvažovat o tom, že to vzdáte. Nedělejte to! Výsledné dílo stojí za tu námahu. Připomeňte si váš hlavní důvod, proč jste do toho šli...Budou dny, kdy vám nic nebude připadat dost zajímavé na fotku, a dny, kdy si řeknete, že jste nedělali nic zaznamenáníhodného. I tehdy je ale někde kolem vás úžasný záběr, který chce být vyfocen. Vyjděte z domu ven, běžte na procházku. nebo zůstaňte vevnitř a jen se rozhlédněte kolem. Vyfoťte něco, co má pro vás osobní hodnotu. Nafoťte interiér vašeho domu, ať máte doklad o tom, jak se mění váš vkus v průběhu času. Vyfoťte cokoliv, jen nepřestávejte. Řekněte o projektu i svým přátelům a zapote je do něho také. Jejich povzbuzování vám pomůže vytrvat!
6. Přidávejte fotky včas a často, naplánujte si svůj postup, přidávejte fotky minimálně jednou týdně, ať se nezavalíte zpětným blogováním, to může být ubíjející... Ideální je přidávat fotky každý den, nebo aspoň každý druhý. Znovu opakujeme, věnujte nějaký čas přípravě a vymyšlení opravdu lehkého a rychlého postupu, aby přidávání fotek bylo jednoduché a ne ubíjející.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 23. července 2013 v 12:18 | Reagovat

Procházím si projekty 365 a zatím jsem viděla, že je jen málo lidí, kteří opravdu dotáhli projekt do konce (a dodrželi denní focení). Asi patříš k nim, a tímto smekám, jsi dobrá! Protože si myslím, že je to vážně náročné, ono se to na začátku nezdá, ale dá to zabrat.
Máš i pěkné fotky!
Zkusila sis tento projekt přenést do reality? (tedy nějaké fotoalbum, scrapbook nebo prostě kroniku, kde bys všechny ty fotky nechala vytisknout, založila a připsala nějaký text? Bylo by to také zajímavé.)
Držím palce i v dalších tvých nápadech.

2 Ester Ester | 23. července 2013 v 19:05 | Reagovat

Milá Vendy, nikdy jsem 365 nedotáhla, proto jsem zvolila méně náročnou variantu - týdenní fotografování na zadané téma a to se zdařilo. Nicméně i tak mi 365ka moc dala, když se podívám jak jsem fotila zpočátku a ke konci, je to rozdíl:-). Přeji vše dobré. Ester

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama